Достапни линкови

Кери-Иран не смее да има нуклеарно оружје


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека Иран е дестабилизирачка сила на која не смее да и се дозволи на има нуклеарно оружје. Минатиот месец беше постигнат рамковен договор меѓу Иран и шесте светски сили за нуклеарната програма на земјата. Договорот го отвори патот за постигнувањето на конечен договор до крајниот рок на 30 јуни. Саудиска Арабија и останатите соседи на Иран се плашат дека земјата може да биде способна за производство на нуклеарно оружје и покрај договорот.

XS
SM
MD
LG