Достапни линкови

Кремљ-Каримов ќе присуствува на парадата во Москва


Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов

Кремљ соопшти дека узбекистанскиот претседател Ислам Каримов најавил дека ќе ја посети Москва на 9 мај за да присуствува на прославата по повод 70 годишнината од поразот на нацистичка Германија во Втората Светска Војна. Веста ја соопшти помошникот на рускиот претседател Јури Ушаков. Кабинетот на Каримов соопшти дека не се во можност веднаш да потврдат дали претседателот ќе отпатува за Русија. Претходно беше соопштено дека Каримов нема да присуствува на парадата во Москва.

XS
SM
MD
LG