Достапни линкови

Засилени борби на авганистанските сили и талибанците


Борбите меѓу авганистанските сили и талибанците се интензивираа во најмалку четири делови на покраината Кундуз. Владините сили продолжуваат да се борат за контрола врз териториите кои беа освоени од милитантите кога ја започнаа нивната офанзива во земјата. Според извештаите, околу 190 милитанти и 20 припадници на владините сили загинале во борбите.

XS
SM
MD
LG