Достапни линкови

Фабиус ќе присуствува на парадата во Москва


Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус изјави денеска дека планира да присуствува на парадата на 9 мај во Москва за одбележување на 70 годишнината од поразот на нацистичка Германија во Втората Светска Војна. Иако Русија покани 68 лидери на земји и меѓународни организации, само околу 20 од нив го потврдија присуствотово услови на меѓународна осуда на земјата поради нејзината улога во конфликтот во источна Украина и анексијата на Крим.

XS
SM
MD
LG