Достапни линкови

Дундроф номиниран за началник на Генералштабот на САД


Џозеф Дундроф

Американските власти соопштија дека претседателот Барак Обама го номинирал генералот Џозеф Дунфорд, кој е командант и во авганистанската и во ирачката војна за нов шеф на Генералштабот. 59 годишниот Дунфорд ќе го замени генералот Мартин Демпси, кој се очекува да се повлече од функцијата во септември. Номинацијата на Дунфорд се очекува брзо да биде прифатена и од Конгресот.

XS
SM
MD
LG