Достапни линкови

Лавров-ЕУ нема за прекршување на примирјето на украинските сили


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ЕУ останува нема за потенцијалните прекршувања на примирјето од страна на владините сили во источна Украина. Тој зборувајќи по разговорите со неговиот австриски колега Себастијан Курц порача и дека Брисел и другите европски земји се под впечатокот дека договореното од Минск треба да биде исполнето само од Русија. ОБСЕ минатата недела објави извештај во кој е наведено дека проруските бунтовници и украинските војници го прекршиле примирјето повеќе од 20 пати.

XS
SM
MD
LG