Достапни линкови

Самит на лидерите на Персискиот залив


Францускиот претседател Франсоа Оланд со кралот на Саудиска Арабија Салман.

Лидерите на земјите од Персискиот залив ќе присуствуваат на вонреден самит во Саудиска Арабија во услови на зголемената меѓународна загриженост за воздушната борба предводена од сунитите против шиитските бунтовници во Јемен, како и регионалната закана од милитантите на Исламската држава. Францускиот претседател Франсоа Оланд ќе биде првиот западен лидер кој ќе земе учество во средбата на Советот за соработка на заливските земји. Се очекува Оланд да изрази загриженост за потенцијалниот нуклеарен договор со Иран.

XS
SM
MD
LG