Достапни линкови

Идентификувани убиените во Далас


Еден од двајцата вооружени кои во неделата пукале за време на одржувањето на натпреварот на карикатури на Пророкот Мухамед во близина на Далас во Тексас веќе бил под истрага за тероризам. Од извори на федералното истражно биро се дознава дека станува збор за Елтон Симпсон . Во меѓувреме Белата куќа го осуди инцидентот за време на натпреварот организиран од Иницијативата за одбрана на американските слободи. „Никаков акт на насилство не може да се оправда“, изјави портпаролот на Белата куќа Џош Ернст.

XS
SM
MD
LG