Достапни линкови

ОН-Фер и слободни избори во Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Дипломати во ОН ги повикаа властите во Белорусија да обезбедат слободни и фер избори и притоа ја осудија атмосферата на заплашување во земјата. Дипломатите кои остварија средба во Советот за човекови права на ОН во Женева и порачаа на Белорусија да ги ослободи сите политички затвореници и да запре со егзекуциите. Белорускиот претседател Александар Лукашенко е на власт повеќе од две децении и ќе се кандидира за нов мандат на изборите во ноември.

XS
SM
MD
LG