Достапни линкови

Роднините на Царнаев ќе сведочат пред судот во Бостон


Џокар Царнаев

Роднините на Џокар Царнаев, кој е осуден за бомбашкиот напад на бостонскиот маратон денеска ќе сведочат пред поротата која треба да одлучи дали тој ќе добие смртна казна. Пет негови роднини кои се очекува да сведочат вчера од Русија допатуваа во Бостон. Поротата треба да одлучи дали Царнаев ќе биде егзекутиран или ќе добие доживотна казна за неговото учество во бомбашкиот напад во 2013 година при кој загинаа три лица, а повеќе од 260 беа повредени.

XS
SM
MD
LG