Достапни линкови

Одбележување 112 години од смртта на Гоце Делчев


Во Македонија денеска се одбележуваат 112 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод државни и градски делегации ќе положат цвеќиња на неговиот гроб во црквата Св. Спас и на споменикот во Градскиот парк. Во македонското Собрание, пак, ќе биде доделена наградата „Гоце Делчев“ за особено значајни остварувања од интерес за Република Македонија во областа на науката.

XS
SM
MD
LG