Достапни линкови

Во Молдавија протест поради исчезнување на милијарда долари


Илјадници луѓе протестираа во молдавскиот главен град Кишињев поради исчезнувањето на милијарда долари, или една петина од бруто домашниот производ од три банки во земјата. Молдавските власти неодамна покренаа истрага во врска со исчезнувањето на парите пред парламентарните избори во ноември лани. Две лица чиј идентитет не е јавно обелоденет се приведени, додека на неколкумина други им е замрзнат имотот.

XS
SM
MD
LG