Достапни линкови

Над 6200 жртви во земјотресот во Непал


Жители на Непал по земјотресот кој ја погоди земјата.

Бројката на загинати од земјотресот кој го погоди Непал порасна на 6200 луѓе. Министерот за финансии Рам Саран Махат изјави дека на земјата ќе и требаат најмалку две милијарди долари за санирање на штетите. Тој воедно побара и помош од меѓународните донатори. ОН соопштија дека 8 милиони луѓе биле погодени од земјотресот, а на 2 милиони луѓе ќе им требаат шатори, вода и храна во наредните три месеци.

XS
SM
MD
LG