Достапни линкови

Хан-Ситуацијата на Балканот кревка, но помирувањето е можно


Европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан

Европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан изјави денеска дека ситуацијата на просторот на поранешна Југославија и понатаму е кревка, но се повеќе се консолидира и влегува во период во кој помирувањето е најверојатно можно. Во однос на проширувањето на ЕУ тој посочува дека постои јасна изјава на претседателот на ЕК според која во овој мандат тоа нема да се случи. Според него, тоа предизвикало одредени иритации, но тоа е технички опис на состојбата.

XS
SM
MD
LG