Достапни линкови

Виетнам одбележува 40 години од крајот на војната


Виетнам ја одбележува 40 годишнината од крајот на војната по која во земјата завладеа комунистичкиот режим. Околу 6000 војници и цивили учествуваа во парадата на улиците низ главниот град. Тие носеа транспаренти испишани со зборовите „Да живее Славната Комунистичка партија на Виетнам“. На 30 април во 1975 година комунистичките трупи од северен Виетнам го освоија главниот град на јужниот дел, кој подоцна го доби името Сајгон. Најмалку 3 милиони Виетнамци беа убиени за време на конфликтот.

XS
SM
MD
LG