Достапни линкови

Започнуваат преговорите за финализирање на нуклеарниот договор


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека преговорите меѓу неговата земја и шесте светски сили за финализирање на конечниот договор за нуклеарната програма на Техеран ќе започнат утре во Њујорк. Според него, во преговорите ќе бидат вклучени министрите за надворешни работи на земјите и нивните заменици. Тој порача дека Иран сака да биде постигнат перманентен нуклеарен договор пред да истече рокот на 30 јуни.Но, како што посочи, ниту еден краен рок не е неприкосновен.

XS
SM
MD
LG