Достапни линкови

Номиниран нов премиер на Киргистан


Темир Сариев

Киргистанската владејачка коалиција го номинираше актуелниот министер за економија Темир Сариев за нов премиер на земјата. Според нив, Сариев бил најдобриот кандидат за функцијата. Досегашниот премиер Сомарт Оторбаев поднесе оставка минатата недела поради контроверзиите околу работењето на најголемиот рудник за злато Кумтор. Една третина од рудникот поседува државата.

XS
SM
MD
LG