Достапни линкови

Лукашенко-Белорусија е остров на ред и стабилност


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја останува остров на стабилност и ред иако повторно мириса на војна во Европа. Тој на неговото годишно обраќање во Парламентот порача и дека нивото на тензија меѓу земјите во Европа е исто како во време на студената војна. Изјавата на Лукашенко се однесува на тензиите меѓу западот и Русија, поради улогата на земјата во конфликтот во источна Украина и анексијата на Крим.

XS
SM
MD
LG