Достапни линкови

Борби на талибанците и безбедносните сили во Авганистан


Тешки борби меѓу авганистанските безбедносни сили и талибанците се одвиваат во северниот град Кундуз, според извештаите. Властите соопштија дека стотици талибанци нападнале полициски и воени пунктови во покраината. Талибанците се стравува дека ќе ја преземат контролата врз делови од Кундуз, откако во борбите загинаа 8 припадници на безбедносните сили. Според властите, нивото на закана е многу високо, при што во покраината било испратено засилување.

XS
SM
MD
LG