Достапни линкови

Порошенко-ЕУ да ја земе во предвид кандидатурата на Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја повика ЕУ да ја разгледа кандидатурата на неговата земја за влез во европското семејство. Тој говорејќи на самитот во Киев порача и дека на Украина и е потреба поддршката од ЕУ во спроведувањето на неопходните политички и економски реформи. Тој нагласи и дека Украина ќе може да ги исполни условите за кандидатски статус за влез во ЕУ за пет години. Самитот меѓу ЕУ и Украина е прв од таков вид по потпишувањето на Договорот за асоцијација по соборувањето на прорускиот претседател Виктор Јанукович.

XS
SM
MD
LG