Достапни линкови

Започна самитот на ЕУ и Украина во Киев


Украинскиот претседател Петро Порошенко, претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер.

Започна самитот на лидерите на ЕУ и украинскиот претседател Петро Порошенко во Киев. Самитот меѓу ЕУ и Украина е прв од таков вид по потпишувањето на Договорот за асоцијација по соборувањето на прорускиот претседател Виктор Јанукович. Порошенко пред самитот изјави дека се надева оти лидерите на ЕУ ќе испратат силен сигнал за поддршка на Украина и на евроинтеграцијата на земјата. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск му рекол на Порошенко дека имаат моќен непријател, но и дека Украина има многу пријатели.

XS
SM
MD
LG