Достапни линкови

ОН и ЕУ - поддршка за спасување на емигрантите


Федерика Могерини

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини како и италијанскиот премиер Матео Ренчи денеска ќе испловат со брод од брегот на Сицилија за да покажат солидарност со напорите за спасување на емигрантите кои по Средоземно моресе обидуваат да дојдат до бреговите на Европа.

Целта, како што велат е да се покаже поддршка по големите несреќи и стотиците жртви и да се вложат заеднички напори за решавање на прашањето на илегалната емиграција.

XS
SM
MD
LG