Достапни линкови

Судир на полицијата и демонстрантите во Бурунди


Полицијата во главниот град на Бурунди се справува со солзавец со демонстрантите кои протестираат против одлуката актуелниот претседател да се кандидира и за трет мандат. Стотици граѓани излегоа на протести откако владејачката партија одлучи актуелниот претседател на државата Пјер Нкурунзиза да биде прогласен за кандидат за претседател, и покрај тоа што противниците и активистите велат дека Уставот ограничува едно лица да ја врши претседателската функција само два мандати. Опозицијата и групите за човекови права велат дека напорите на претседателот да се одржат до власта може да предизвикаатразгорување на насилство во Бурунди, кое се појави со граѓанска војна во 2006 година.

XS
SM
MD
LG