Достапни линкови

Груевски - Гошинце да не се злоупотребува за политички цели


Државниот врв на средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов по инцидентот во Гошинце.

Настанот во Гошинце е сериозен во кој учествувала група учесници чиј идентитет веќе им е познат на нашите институции и за што е известена меѓународната заедница и институциите во Косово, оцени денеска во Охрид премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Toj порача дека овој настан не смее да се става во дневно-политички контекст.

„Сакам да им порачам една работа на сите инволвирани, ова не е 2001. Институциите ќе делуваат решително и одлучно во рамки на своите надлежности“, рече Груевски.

Осврнувајќи се на изјавата на лидерот на СДСМ во врска со овој настан, Груевски побара воздржаност од шпекулации од страна на опозицијата.

XS
SM
MD
LG