Достапни линкови

Ирачките сили го зазеле мостот во Рамади од милитантите на ИД


Ирачките безбедносни сили го зазеле клучниот мост над реката Еуфрат од милитантите на Исламската држава. По жестоки судири во западниот дел на Рамади, тие го зазеле мостот.
Полициски извори велат дека мостот со месеци бил во рацете на милитантите, а тој им служел како главен пат за снабдување на милитантите.
Милитантите на ИД заробија големи делови од територијата на Иран во јуни 2014.

XS
SM
MD
LG