Достапни линкови

Протести на рударите во Украина


Протестот на рударите во Украина

Стотици рудари денеска протестираа во главниот град на Украина, Киев повикувајќи ги властите да прекинат да купуваат гориво од странство и да стават крај на затварањето на рудниците. Тие побараа оставка од министерот за рударство и енергија Володимир Демшишин.

Демонстрантите маршираа од владата до зградата на министерството, кое беше чувано од десетици полицајци. Демшишин кој е во посета на САД за да присуствува на меѓународна енергетска конфернција изјави дека ќе го заврши порано патувањето за да се врати во Киев и да се справи со ситуацијата.

XS
SM
MD
LG