Достапни линкови

Белорусија го поддржува територијалниот интегритет на Грузија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја го поддржува територијалниот интегритет на Грузија. Но, тој посочи и дека не ги признава сепаратистичките региони Абхазија и Јужна Осетија како независни држави. Лукашенко ја даде изјавата за време на неговата прва посета на земјата и по средбата со грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили во Тбилиси.

XS
SM
MD
LG