Достапни линкови

Навални-Руската опозиција обединета пред изборите во 2016


Алексеј Навални

Руските опозициски партии, предводени од антикорупцискиот активист Алексеј Навални се согласиле да формираат обединет фронт пред одржувањето на парламентарните избори во 2016 година. Соопштението доаѓа откако Навални и неговата „Партија на прогресот“ ги здружи силите сопартијата на Борис Немцов, кој неодамна беше убиен со цел да формираат демократска алијанса и да ги надминат годините на меѓусебни расправии. Според Навални, анкетите покажуваат оти голем број на Руси кои не се претставувани во Парламентот се незадоволни од политиките на претседателот Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG