Достапни линкови

Лавров-Единството на Украина во интерес на Русија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека единството и неутралноста на Украина се во интерес на неговата земја. Во интервју за руско радио тој порача дека Русија сака во Украина да биде мирно и тивко, а не земјата да биде распарчена од некои европски земји, кои дале дел од своите територии на Украина по Втората Светска Војна. Според него, САД ја користат украинската криза за да ја достигнат својата стратешка цел да го попречуваат развојот на соработката на Русија со ЕУ, особено Германија.

XS
SM
MD
LG