Достапни линкови

Рама-Односите меѓу Албанија и Србија никогаш подобри


Албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама тврди дека неговата изјава за обединување на Албанија и Косово била извадена од контекст. Според него, односите меѓу Тирана и Белград никогаш не биле подобри. Тој во интервју за Ал Џезира Балканс изјави дека „мора да се разбере процесот на интеграција како единствен инструмент за модернизација на нашата реалност, а истовремено да се приближиме едни кон други во големо обединето европско семејство“.

XS
SM
MD
LG