Достапни линкови

Во експлозија на бомба загинаа 10 лица во Сомалија


Експлозијата во Могадишу

Сомалиските власти соопштија дека во експлозија на автомобил бомба пред кафуле во главниот град Могадишу загинале најмалку 10 лица. Според нив, нападот се случил во близина на претседателската палата. Безбедносните служби истражуваат дали автомобилот бил управуван од бомбаш самоубиецили возилото било паркирано во близина на кафулето и експлозивот бил детониран со далечински управувач. Се уште никој не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG