Достапни линкови

Лицата кои беа егзекутирани од ИД потекнуваат од Етиопија


Видеото во кое е прикажана смртта на државјаните на Етиопија.

Властите на Етиопија потврдија дека христијаните кои беа убиени и обезглавени во Либија во видео кое наводно е направено од милитантите на Исламската држава се државјани на земјата. Според властите во Етиопија ќе бидат прогласени три дена жалост за жртвите. Тие се уште работата на нивна идентификација. Вашингтон го нарече чинот брутално масовно убиство. На видеото е прикажано убиството на 30 лица на две одделни локации.

XS
SM
MD
LG