Достапни линкови

Путин ќе ја посети Ерменија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ќе отпатува за Ерменија на 24 април за да присуствува на одбележувањето на стогодишнината од масовното убиство на Ерменците од отоманската империја. Кремљ соопшти дека Путин на церемонијата ќе присуствува на покана на ерменскиот претседател Серж Саркисјан. Русија е една од земјите кои убиството на еден и пол милион Ерменците го окарактеризираа како геноцид врз народот.

XS
SM
MD
LG