Достапни линкови

Напад на автобус на ОН во Сомалија


Нападот врз автобусот на ОН во Сомалија.

Сомалиските власти соопштија дека најмалку 6 лица загинале во експлозија на автобус на ОН во североисточниот град Гарове. Полицискиот претставник Абдулахи Мухамед изјави дека ја потврдиле смртта на шест членови на мисијата на ОН. Ројтерс цитираше друг извор од полицијата кој соопштил дека најмалку 9 лица загинеле од кои двајца Кенијци и седум сомалиски чувари. Се уште не е јасно дали се работи за самоубиствен бомбашки напад или бомбата била поставена во автобусот. Никој не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG