Достапни линкови

Ирачките курдски сили ги потиснале милитантите на ИД


Курдските сили во северен Ирак соопштија дека напредувале против милитантите на Исламската држава. Во текот на изминатиот викенд, како што е прецизирано, Пешмерга силите ја повратиле контролата врз 84 квадратни километри во близина на Киркук при што биле убиени триесетина милитанти. Во акцијата курдските сили имале воздушна поддршка од сојузниците предводени од Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG