Достапни линкови

Давутоглу со осуда за резолуцијата на ЕП за ерменскиот геноцид


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу остро ја осуди резолуцијата на Европскиот парламент, која од неговата земја бара да го признае „ерменскиот геноцид“ во 1915 година. Според него, резолуцијата симболизира зголемување на „расизмот“ во Европа. Тој порача дека ако ЕП сака да придонесе за мир не треба да носи одлуки кои поттикнуваат на омраза кон некоја религија или етничка група.

XS
SM
MD
LG