Достапни линкови

Српските власти се заканија дека ќе го уапсат Тачи


Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи

Српските власти упатија закана дека ќе го уапсат косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи, кој треба да присуствува на регионална конференција во Белград наредната недела. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека ќе го уапсат Тачи доколку влезе во територијата на Србија. Тачи во 1997 година беше осуден на 10 години затвор за тероризам. Советникот на Тачи, Ардиан Арифај изјави дека завиди од српските власти дали неговиот шеф ќе отпатува за Белград.

XS
SM
MD
LG