Достапни линкови

Николиќ ја откажа посетата на Ватикан


Српскиот претседател Томислав Николиќ

Српскиот претседател Томислав Николиќ ја откажа официјалната посета на Ватикан откако неговиот авион мораше да се врати во Белград поради проблеми со моторот. Кабинетот за односи со јавност на владата соопшти дека моторот претрпел технички проблеми, но авионот слетал безбедно на белградскиот аеродром. Авионот, кој е произведен во 1981 година има историја на проблеми, кои ја зголемија загриженоста за неговата безбедност. Посетата на Николиќ, според властите, била во насока на почитување на добрите односи меѓу Ватикан и Србија.

XS
SM
MD
LG