Достапни линкови

Повеќе од 220 илјади луѓе загинале во Сирија


Повеќе од 220 илјади луѓе биле убиени за време на четиригодишната граѓанска војна во Сирија, соопшти сириската организација за човекови права. Од организацијата ја документирале смртта на 222 271 лице од почетокот на конфликтот во март 2011 година, кога мирните протести против претседателот Башар ал Асад беа брутално нарушени од владините сили. Најмалку 67 293 од загинатите се цивили, а повеќе до 80 илјади се сириски војници.

XS
SM
MD
LG