Достапни линкови

Провладините сили во одбрана на ирачкиот град Рамади


Околу 3000 шиитски милитија борци пристигнале во Рамади да помогнат во одбрана на градот од офанзивата на милитантите на Исламската Држава, според извештаите за случувањата во градот. Заменикот на шефот на покраинскиот совет на Анбар, Фалих Есави претходно предупреди дека Рамади може да падне во рацете на милитантите за неколку часови. Во меѓувреме властите соопштија дека повеќе од 2000 семејства ги напуштиле своите домови во Рамади, кој е главниот град на покраината Анбар.

XS
SM
MD
LG