Достапни линкови

Путин-Иран покажа флексибилност за нуклеарниот договор


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Иран демонстрира флексибилност за решавање на спорот со нуклеарната програма на земјата. Тој за време на денешната телевизиска сесија на прашања и одговори порача дека решил да ја укине забраната за испораката на ракетниот систем С 300 поради тоа што земјата покажала желба за постигнување нуклеарен договор. Путин порача и дека испораката на ракетниот систем не е забранета со санкциите на ОН од 2010 година кои забрануваат трговија со оружје со Иран.

XS
SM
MD
LG