Достапни линкови

ОБСЕ-Прекршувања на примирјето во источна Украина


Набљудувачи на ОБСЕ во селото Широкине.

Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Украина соопшти дека имало зголемување на бројката на прекршување на примирјето во источниот дел на земјата во последните денови. Според ОБСЕ, набљудувачите јавиле и за интензивни борби меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во близина на аеродромот, кој се наоѓа на периферијата на Доњецк и околу селото Широкине, кое се наоѓа во близина на пристанишниот град Мариупол. Во борбите во источна Украина во минатата година загинале околу 6000 луѓе.

XS
SM
MD
LG