Достапни линкови

Кери-Договорот со Иран ќе го направи светот побезбеден


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека тој е уверен оти преговорите меѓу шесте светски сили и Иран ќе завршат со договор, кој светот ќе го направи побезбедно место. Според него, голем е предизвикот да се завршат преговорите со Иран во наредните два и пол месеци. Крајниот рок за финализирање на нуклеарниот договор е 30 јуни. Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека очекува санкциите врз земјата да бидат укинати кога ќе биде постигнат потенцијалниот договор за нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG