Достапни линкови

Рохани-Санкциите врз Иран да бидат укинати


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека очекува санкциите врз земјата да бидат укинати кога ќе биде постигнат потенцијалниот договор за нуклеарната програма на Техеран. Според него, доколку во престојаната рунда разговори не бидат укинати санкциите тогаш нема да биде постигнат ни договор. Шесте светски сили и Иран имаат рок до 30 јуни да го финализираат нуклеарниот договор.

XS
SM
MD
LG