Достапни линкови

Американскиот Конгрес ќе решава за договорот со Иран


Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат едногласно одобри закон со кој Конгресот ќе расправа за секаков конечен договор со Иран. До ова дојде откако демократите и републиканците постигнаа компромис околу ваквата мерка. Со законот се остава период од 30 дена во кој Конгресот ќе ги разгледа сите аспекти од договореното во врска со иранската нуклеарна програма. За тој период американскиот претседател Барак Обама не може да прекинува никакви санкции што Конгресот ги вовел против Иран. Шесте светски сили и Иран во почетокот на месецов постигнаа рамковен договор за редуцирање на иранската нуклеарна програма, а конечен треба да постигнат до крајот на јуни годинава.

XS
SM
MD
LG