Достапни линкови

Министерски состанок на Г7 во Германија


Франк Валтер Штајнмаер

Шефовите на дипломатиите на седумте индустриски развиени земји го продолжуваат дводневниот состанок во германскиот град Либек. Домаќинот Франк Валтер Штајнмаер изјави дека на состанокот се расправа за најновиот напредок во решавањето на кризата во Украина и за постигнатиот рамковен договор за иранската нуклеарна програма. Во групата Г7 се Британија, Канада, Франција, Јапонија, Германија, Италија и Соединетите држави. Во оваа група веќе не е Русија поради нејзината анексија на украинскиот полуостров Крим во минатата година.

XS
SM
MD
LG