Достапни линкови

Иран отворен за операции со Авганистан и Пакистан


Министерот за внатрешни работи на Иран, Абдолреза Рахмани Фазли.

Иранските власти соопштија дека се подготвени да спроведат заеднички контра терористички операции со нивните источни соседи Авганистан и Пакистан. Министерот за внатрешни работи Абдолреза Рахмани Фазли изјави дека иако Иран не се соочува со критички безбедносни проблеми, повремените акти на саботажа во земјата се случуваат поради недостигот на контрола во соседните земји. Во минатите неколку месеци вооружени групи спроведоа неколку напади против иранските безбедносни служби во близина на границата со Пакистан и Авганистан.

XS
SM
MD
LG