Достапни линкови

Русија ја укина забраната за испорака на проектили на Иран


Рускиот претседател Владимир Путин денеска

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се укинува забраната за испорака на анти-ракетниот систем С 300 на Иран. Кремљ соопшти дека го замрзнале договорот за испорака на напредниот ракетен систем во Иран во 2010 година, поради притисокот од западот и санкциите на ОН против земјата поради нуклеарната програма на Техеран. Шесте светски сили и Иран пред некое време постигнаа рамковен договор за нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG