Достапни линкови

Иран бара поголема соработка против ИД


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф со неговиот казахстански колега Јерлан Идрисов.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека е потребна соработка меѓу земјите против милитантите на Исламската држава. Тој за време на посетата на Астана со неговиот казахстански колега Јерлан Идрисов разговарал за заканата од екстремистичката група. Зариф порача дека милитантите контролираат делови од Ирак и Сирија, а притоа го шират влијанието и во Авганистан.

XS
SM
MD
LG