Достапни линкови

Турција со критика за папата за употребата на зборот геноцид


Папата Францис

Турција упати критика до папата Францис поради употребата на зборот геноцид за време на одбележувањето на годишнината од убиствата на Ерменците во отоманската империја. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека да се говори еднострано е несоодветно за папата и за функцијата која ја претставува.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на Твитер напиша дека коментарот на папата била далеку од правната и историската реалност. Според него, верските власти не смеат да поттикнуваат незадоволство и омраза со неосновани обвинувања.

XS
SM
MD
LG